Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri olan fazla kilolar diyet, egzersiz, cerrahi yöntem gibi yollarla verilmeye çalışmaktadır. Kilo verme sürecinde başarılı olabilmek için öncelikle fazla kilonun kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir.

Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri olan fazla kilolar diyet, egzersiz, cerrahi yöntem gibi yollarla verilmeye çalışmaktadır. Kilo verme sürecinde başarılı olabilmek için öncelikle fazla kilonun kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir.

Metabolizma yavaşlığı, hormon bozuklukları, hareketsiz yaşam, beslenme bozuklukları ve bazı kronik rahatsızlıkların obeziteye yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle fazla kilolarından şikâyetçi olanların öncelikle sağlık kontrollerini yaptırması ve altta yatan sebebi öğrenmesi tavsiye edilmektedir. Sağlık problemlerinin yol açtığı obezite uygun bir diyet ve egzersiz uygulanarak önlenebilmektedir.

Kilo verme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kontrollü bir zayıflamanın sağlanmasıdır. 1 haftada 3 kilo verdiren şok diyetler, yağ yaktırdığı iddia edilen zayıflama çayları ve haplar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Özellikle gıda takviyesi ve ilaç türevi olarak piyasaya sürülen zayıflama haplarının kısa vadede su kaybına neden olarak kilo vermeyi sağlıyor göründüğü ancak uzun vadede organ yetmezliği hatta ölümlere varan sonuçlar meydana getirdiği unutulmamalıdır.

Düzenli beslenme ve sporla desteklenmeyen zayıflama uygulamaları sonucunda kilo verilse bile kısa sürede fazla kilolar yeniden alınacaktır. Bu nedenle zayıflamanın kademeli ve uzun bir sürece yayılarak gerçekleşmesi hem metabolik dengenin sağlanması hem de vücut direncinin korunması açısından önemlidir. Diyet yapılırken günlük besin değeri ve kalori ihtiyacının altındaki bir beslenme düzeni uygulamak vitamin, mineral eksikliklerine bağlı hastalıklar, gün içinde yorgunluk, halsizlik, kan şekerinin ve tansiyonun düşmesi gibi sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle sağlıklı, karbonhidrat içeriği ve doymuş yağ oranı düşük, vitamin, mineral, protein ve lif oranı yüksek bir diyet uygulanmalıdır.

Verilen kiloların geri alınmaması için beslenme düzeninin diyet sonrasında da korunması önemlidir. Fazla kilolar verildikten sonra yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden kısa bir süre içinde geri alınabilir. Bu yüzden kilo verme süreci, hedef kiloya ulaşılmasının ardından da devam eden, yaşam boyu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma ilkesini içeren bir süreç olarak düşünülmelidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)