İnternet servis sağlayıcılarının uluslararası kullanılan hız birimleri, internet kullanıcılarının kafasını karıştırmakta olduğunu biliyoruz. Yani 4 mbit, 8 mbit nedir? ne kadar hızda download yapacağım? sorularını sık sık duyuyoruz. Ama gerçekten bağlantı hızınızı kullanabiliyor musunuz?

İnternet servis sağlayıcılarının uluslararası kullanılan hız birimleri, internet kullanıcılarının kafasını karıştırmakta olduğunu biliyoruz. Yani 4 mbit, 8 mbit nedir? ne kadar hızda download yapacağım? sorularını sık sık duyuyoruz. Bir çok kullanıcı da zaten kaç mbit bağlantı hızında kaç kilobyte ile download yapacağını bilmiyor. Paketim ne kadar hızlıysa o kadar iyi gözüyle bakılıyor. Ama gerçekten bağlantı hızınızı kullanabiliyormusunuz?

Hangi hızda, saniyede kaç kilobyte ile download etmeniz gerekiyor söyleyelim.

1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
8 Mbps = 1 MB (megabyte)
16 Mbps = 2 MB (megabyte)
32 Mbps = 4 MB (megabyte)
50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
56 Mbps = 7 MB (megabyte)
100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Paketinizin adı, alt yapınız ister 3G olsun, ister fiber, isterseniz de adına hipernet deyin. Yukarıda ki tabloda gösterilen download hızlarını kullanıyor olmanız gerekiyor.

Tabi bu görülebilecek maksimum hızlar. Santrale uzaklığınız, kullandığınız kablolar, kablolarda ki eklerin sayısı, download edilen server’ın hızı ve yoğunluğu gibi etkenler hızın düşmesine sebep olabilir. Bi de adil kullanım kotası ( bazı servis sağlayıcılar hız alanı da demekte ) var ki o zaman hızınız 1 Mbps yani 128 KB hıza düşecektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)